Zagreb, 16. prosinca 2022.
Obrana dvojnog doktorata Ivane Čavlina Tomašević
Naša članica dr. sc. Ivana Čavlina Tomašević doktorirala je na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 16. prosinca 2022. s temom istraživanja iz područja silvometeorologije. To je prvo istraživanje u Hrvatskoj koje detaljno povezuje ponašanje požara raslinja i vremenske uvjete.
Disertacija “Analiza vremenskih uvjeta tijekom katastrofalnih požara u Hrvatskoj i Australiji” je prvi dvojni (Cotutelle) doktorat iz znanstvenog polja geofizike u Hrvatskoj prema sporazumu između Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta Macquarie u Sydneyu u Australiji. Doktorat na Sveučilištu Macquarie dodijeljen je 9. studenog 2022. nakon međunarodne recenzije triju znanstvenika iz područja požarne meteorologije. Čavlina Tomašević je dobila stipendiju Sveučilišta Macquarie te je u Sydneyu boravila jednu godinu gdje se bavila istraživanjem u suradnji s Australskim meteorološkim zavodom i Vatrogasnom zajednicom Tasmanije.
Cilj istraživanja bio je analizirati vremenske prilike tijekom katastrofalnih šumskih požara u Hrvatskoj i Australiji. Iz Hrvatske analiziran je Splitski požar iz srpnja 2017., a za analizu požara iz Australije izabran je megapožar Forcett-Dunalley iz siječnja 2013. koji je stvorio vatrenu oluju u obliku pirokumulonimbusa (pyroCb), prvu zabilježenu u Tasmaniji. Od početka oba požara vatra je bila nošena jakim vjetrom – u slučaju Splita jakom burom (NE vjetar), a u slučaju Dunalleya jakim NW vjetrom. U oba slučaja suša i iznadprosječno toplo razdoblje u mjesecima prije požara doprinijeli su isušivanju gorivog materijala i vrlo velikoj meteorološkoj opasnosti od požara. Važna spoznaja o dinamici atmosfere kod Splitskog požara je visinska dolina velike amplitude, koja je uzrokovala prodor hladnog i suhog zraka, te sloj bure kroz cijelu troposferu.Razvoj pyroCb u slučaju Dunalleyja bio je potaknut vrlo nestabilnom atmosferom i linijom konvergencije iznad područja šumskog požara u satima prije prolaska hladne fronte.
Znanstveni doprinos istraživanja:
- Dan je sveobuhvatan pregled literature požarne meteorologije zajedno s prošlim i budućim utjecajem klime na opasnost od požara na jadranskoj obali i jugoistočnoj Australiji.
- Utvrđene su zajedničke značajke između dinamičkih atmosferskih procesa i mehanizama koji su se dogodili u odabranim slučajevima šumskih požara.
- Prvi je put u Hrvatskoj primijenjen združeni model požar-atmosfera kojim je dobiven numerički dokaz o interakciji požara i atmosfere na Jadranu.
- Dan je popis preporuka za unapređenje sustava upravljanja požarima raslinja u Hrvatskoj
Do sada su iz istraživanja objavljena dva znanstvena članka. U prvom članku prikazana su dosadašnja istraživanja iz područja požarne meteorologije iz Hrvatske, Australije i svijeta (Tomašević i sur., 2022), a u drugom članku rekonstrukcija i meteorološka analiza Splitskog požara (Čavlina Tomašević i sur., 2022). Takva meteorološka analiza je prvi puta objavljena u međunarodnom znanstvenom časopisu čime je međunarodna znanstvena zajednica dobila mogućnost uvida u problematiku požara raslinja u Hrvatskoj.
Tomašević, I.Č., Cheung, K.K.W.; Vučetić, V., Fox-Hughes, P., 2022. Comparison of Wildfire Meteorology and Climate at the Adriatic Coast and Southeast Australia. Atmosphere 2022, 13, 755. https://doi.org/10.3390/atmos13050755.
Čavlina Tomašević, I., Cheung, K. K. W., Vučetić, V., Fox-Hughes, P., Horvath, K., Telišman Prtenjak, M., Beggs, P. J., Malečić, B., Milić, V., 2022. The 2017 Split wildfire in Croatia: Evolution and the role of meteorological conditions. Nat. Hazards Earth Syst. Sci. Discuss. 22, 3143–3165. https://doi.org/10.5194/nhess-2022-116.
Obrana doktorata Ivane Čavlina Tomašević na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 16. prosinca 2022.